Timer Controllers
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (20)
- (1)
- (32)
- (7)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
DIMCO GRAY CORPORATION 15 MINUTE TIMER
NC3316057 15 MINUTE TIMER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BEST BUY PANASONIC 1200W CNTP MICROWAVE
NC3660118 PANASONIC 1200W CNTP MICROWAVE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
OZARK BIOMEDICAL INC TIMER 30 MINUTE SWITCH
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC2459300 TIMER 30 MINUTE SWITCH
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
GRAINGER INC MULTI COLORED TIMER
NC2597815 MULTI COLORED TIMER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cooper Atkins Large 24-Hour Timer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Traceable™ Four-Channel Countdown Alarm Timer/Stopwatch
Four countdown channels plus stopwatch channel and time-of-day clock
Fisherbrand™ Traceable™ Vibrating Timer
Innovative countdown timer vibrates and flashes when time is up. Quietly nudges you during a meeting or perfect for loud environments when hearing a buzzer is impossible.
Fisherbrand™ Traceable GIANT-DIGIT Countdown Timer
View giant size digits on your bench timer from across the lab
Fisherbrand™ Traceable™ Walkaway™ Count-up Controller, Walkaway Turn-off Count-up
Traceable™ Walkaway™ Count-up Controller used for timed shutdown or repeated ON/OFF timing.
| Height (Metric) | 8.3 cm |
|---|---|
| Plug Type | 3-pronged grounded plug |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Length (Metric) | 15.2 cm |
| Time Range | 0.01 to 99.99 sec., 1 to 99 min., 1 to 99 hr. |
| Wattage | 1800 W |
| Length (English) | 6 in. |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Accuracy | 0.01% |
| Dimensions (L x W x H) | 6 x 2.75 x 3.25 in. (15.2 x 7 x 8.3 cm) |
| Product Type | Timer Controller |
| Voltage | 125 VAC |
| Amperage | 15 A |
| Weight (English) | 12 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Weight (Metric) | 340.2 g |
| Height (English) | 3.25 in. |
| Display | LCD |
Fisherbrand™ Traceable™ Four-channel Timer PROMO
Calibrated timer and digital clock is always near-at-hand with its clip-on, magnet, and benchtop configurations with adjustable viewing angle.
| Includes | Rugged ABS Plastic case, battery |
|---|---|
| Product Type | Benchtop Timer |
Dimco-Gray GraLab 170 Series Timers
Offers precise timing for industrial and laboratory work—split-second accuracy
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Outer ring, Rubber base pads, wall mounting keyholes and recessed hand grip, study 7.5 x 7.5 x 2.5 in. Polycarbonate/PET case, permanent boot over power switch |
|---|---|
| Accuracy | ±0.15% |
| Plug Type | Two switchable 3-wire receptacles |
| Horsepower | 0.33 |
| Certifications/Compliance | UL, cUL |
Fisherbrand™ LCD Timer with Nano Counter PROMO
Science Education
A science education product.
A science education product.
Displays countdown alarm time/stopwatch (count-up) time and time of day. LCD Timer with Nano Counter includes memory feature for repetitive use, large, easy-to-read digits, clip, stand, and magnet on back.
Fisherbrand™ Small-Digit Count Down/Up Timer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Timer with loud buzzer sound.